Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021

Α.Ο. Προσοτσάνης - Α.Ε. Σερρών 60-56 : μεγάλη ανατροπή ...παρά την μέτρια εμφάνιση!

''Ζευγάρωσε'' τις επιτυχίες  του ο Α.Ο. Προσοτσάνης και πέτυχε το ''2/2''  μετά την  εντός έδρας νίκη  με σκορ 60-56 επί της Α.Ε.Σερρών για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ!

Η ομάδα μας παρά την μέτρια εμφάνιση απέναντι σε ένα νεανικό και αξιόμαχο σύνολο , ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Άγγελο Καραϊσκάκη που σταμάτησε στους 20 πόντους και στηρίγματα τους Καρατσομπάνη και Κουτσίδη που σημείωσαν απο 10 πόντους αμφότεροι!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι απο την αρχή μέχρι το τέλος ..με αρκετές επαφές και τους παίκτες να μονομαχούν για την κατοχή της μπάλας...

Η Προσοτσάνη βρέθηκε μπροστά στο σκορ απο το 1ο λεπτό μέχρι και το ημίχρονο ωστόσο ένα ''μπλάκ-αουτ'' στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (30'-36') με αρκετά χαμένα λεϊ-απ ...έδωσε την ευκαιρία στους Σερραίους να ξεπεράσουν στο σκορ και στο 35':50'' να βρεθούν μπροστά με οκτώ πόντους (47-55) !!!!

Κάπου εκεί....άρχισε η μεγάλη ανατροπή για την δραμινή ομάδα που πέτυχε ένα εκπληκτικό σερί 13-1 στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι την λήξη που έδωσε το δεύτερο συνεχόμενο ''ροζ φύλλο'' αγώνος!

Πλέον το ερχόμενο Σάββατο (16/10 , 19:30) η ομάδα μας υποδέχεται τον Γ.Σ. Σέρρες στο ''Γεώργιος Μακρής'' στοχεύοντας στην νίκη ...για να φθάσει ...το 5/5 ....μιας και ακολουθούν τα δύο ρεπό με Παγγαίο και Νέο Σκοπό!

Τα δεκάλεπτα : 20-19 , 33-32 (ημ.) , 44-43 , 60-56.